група 2-2; 2 уроки 10.04 фізіологія харчування

Михайловська Т.Г
Предмет: «Фізіологія харчування»
Група 2-2.
Тема: «Вступ. Предмет та завдання курсу "Фізіологія харчування».
Довідковий матеріал: міні конспект, підручник Зубар Н.М. -
http://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/123456789/8000/1/%5BZubar_N.M.%5D_Osnovi_f%D1%96z%D1%96olog%D1%96%D1%97_ta_g%D1%96g%D1%96%D1%94ni_h%28BookFi.org%29.pdf
Підручник Павлоцька Л.Ф. -   http://lib.khnu.km.ua/fond/NOV/new_04_2018/456741.pdf
1.     Записати у конспекти тему.
2.     Занотувати матеріал про предмет та завдання курсу "Фізіологія харчування".
      
         Їжа є одним з тих важливих факторів оточуючого середовища, що сприяє збереженню здоров’я, опірності шкідливим факторам навколишнього середовища, високій фізичній, психічній і розумовій працездатності, а також активному довголіттю. «Ні переїдання, ні голод і ніщо інше не добре, якщо переступити міру природи», – казав Гіппократ. Залежно від того, що ми їмо, таким будуємо свій організм, подібно – який будівельний матеріал використовується, таким і є дім. Харчування є обов’язковою умовою існування організму. Правильне харчування – перший ключ до здоров'я і доброго самопочуття, без яких важко досягнути максимальної працездатності. Тривале голодування не сумісне з життям, а неповноцінне харчування веде до тих чи інших порушень в організмі. При неправильному харчуванні діти погано ростуть і розвиваються, дорослі часто хворіють, швидко втомлюються, непродуктивно працюють, передчасно старіють. Основні порушення у харчуванні спостерігаються у різних вікових і професійних групах майже з однаковою частотою. У першу чергу це надлишок у їжі вуглеводів і жирів тваринного походження та дефіцит овочів, фруктів і ягід. При лікуванні хворих з надлишковою вагою в першу чергу необхідно визначити причину її виникнення. Серед причин є обтяжена спадковість, розлади ендокринної (клімактеричний період та ін.) та центральної нервової системи (струс та ін.), переїдання, гіподинамія, булемія (особливо шкідлива для людей віком 30 років і більше) від цього залежить тактика лікування. Найбільш суттєві зміни настають від порушення режиму харчування.
     
      Тема:  Вплив харчування  на стан здоров’я населення.
 Мета уроку:  ознайомити учнів з  значенням  правильного  харчування                                                                 населення і його впливом на здоров’я людини; формувати  в учнів навички  узагальнення та систематизації знань; розвивати у учнів увагу, пам’ять і мислення,   виховувати любов до обраної  професії.
Форми і методи роботи: розповідь викладача, бесіда.
Обладнання : фондова лекція викладача.
План уроку: урок  засвоєння  нових знань;       
Структура уроку
      I.      Організаційний момент.
            - перевірка наявності учнів
   - повідомлення  теми, мети уроку,  форми роботи  на уроці.
  II.      Мотивація  навчальної діяльності.
Якість і організація харчування завжди були в центрі зору людини і вимагали від неї високої культури і досить значних зусиль для забезпечення належного рівня. Але сьогодні, в умовах постійної зміни навколишнього середовища, зніми наявності й характеристик продуктів харчування, ритму і способу життя людини, коли вона з кожним роком все більше віддаляється від природи, ситуація у цій сфері різко погіршилася. Сьогодні здорового глузду людини, її традиційних уявлень про норму у питаннях харчування не достатньо для збереження здоров’я і забезпечення здорового способу життя.
Як наслідок – сотні тисяч людей страждають на захворювання печінки, нирок, шлунку, стоматологічні захворювання. Зайва вага, діабет, гіпертонія, алергії – це далеко не повний перелік хвороб, на які страждає сучасна людина і які зумовлюються насамперед не правильним харчуванням. Тому сьогодні практично кожна людина має свідомо ставитися до організації і фізіології свого харчування, постійно поповнювати свої знання, враховувати поради фахівців у галузі харчування.     
III.       Сприйняття  і первинне осмислення  нового навчального матеріалу:
             Харчування -  соціальна  та біологічна проблема.
            (міні - лекція)  
IV.   Узагальнення , систематизація і закріплення знань  
            Повторення  з розширенням ( скласти серію питань, які   доповнюють  знання з нового навчального матеріалу) .
           (Які існують  сучасні  проблеми харчування  в Україні?)
V.    Підведення підсумків уроку.
           - дати відповідь  на можливі запитання  учнів.
           - д/з скласти  опорний конспект.

  
Фондова лекція
     Харчування є важливою соціальною та  біологічною  проблемою, бо як відомо не все  населення  планети  має змогу правильного  харчування.  А від  усього  залежить здоров’я будь-якої нації.
       Для успішного вирішення питання  управлінням здоров’ям  у сучасному  суспільстві  важливе знання має  пізнання  загальних  закономірностей  формування  здоров’я,  а саме: спосіб життя – 50% ( у ці 50% входять в харчування людини),  вплив навколишнього середовища  - 20 % ;  доступність і якість медичної допомоги  - 10%.
      Важливу роль у харчуванні  населення  відіграє  сфера  масового харчування. Для    поліпшення  обслуговування  населення, розширення  асортименту  продукції  працівника  сфери   масового  харчування  повинні володіти  сучасними  знаннями  з кулінарії,  товарознавства, організації  виробництва,  а також  основними  фізіології,  санітарії, гігієни.
       Здавалося б, ми  так  багато  знаємо  про харчування,  і  водночас  так мало  знаємося  цією  проблемою. Тим  часом  стан здоров’я дорослої людини  багато в чому  визначається  якістю харчування  саме в дитячому  віці,  коли відбувається  бурхливий  ріст  організму  і обмінні  процеси  в ньому  перебігають найінтенсивніше. При цьому правильне розроблене й професійно організоване харчування забезпечує й нормальний фізичний розвиток, запобігає багатьом хронічним захворюванням.
     Харчування є основною біологічною потребою людини. Узагальнюючи свої уявлення про роль харчування, видатний російський фізіолог І. П. Павлов зробив висновок, що « … їжа уособлює собою життєвий процес в усьому його об’ємі – від найелементарніших фізіологічних властивостей організму… аж до найвищих проявів людської натури.»
     Життя людини і її працездатність нерозривно зв’язані з її харчуванням, тому, що їжа є джерелом енергії і будівельним матеріалом для клітин організму. Здорове харчування потрібне не лише для економії витрат на охорону здоров’я. Воно, крім того, сприяє доброму загальному самопочуттю, покращенню працездатності та якості життя людини.   


Урок 2
Тема:  Завдання фізіології харчування. Поняття термінів «фізіологія», та «фізіологія          харчування».
Мета уроку: ознайомити учнів із поняттям «фізіологія» та «фізіологія харчування»;
                        завданнями фізіології харчування;
                        розвивати увагу, логічне і локанічне мислення;
                        виховувати старанність, активність при вивченні нового матеріалу.
Форми і методи роботи: лекція з елементами бесіди.
Обладнання: матеріал фондової лекції, підручник О. М. Олійника «Основи фізіології, санітарії та гігієни харчування»
Тип уроку:  урок засвоєння нових знань.
Структура уроку
         I.       Організаційний момент.
          - перевірка наявності учнів на уроці
- повідомлення теми, мети уроку, форм роботи на уроці.
      II.       Мотивація навчальної діяльності.
(Практичне значення фізіології харчування для майбутньої професійної діяльності учнів).
  III.      Сприйняття і осмислення нового навчального матеріалу.
1)    Поняття термінів «фізіологія» та «фізіологія харчування». (лекція – бесіда, словникова робота)
2)    У чому полягає завдання дисципліни «фізіологія харчування (лекція – бесіда)
  IV.      Узагальнення, систематизація і закріплення знань.
  «Ти – мені, я – тобі».
(Учні складають запитання з вивченої на уроці теми, щоб поставити його будь – якому зі своїх одногрупників. Учень, який отримав запитання і дав на нього відповідь, має право поставити своє запитання).
      V.      Підведення підсумків уроку.
- дати відповіді на можливі запитання учнів.
- д/з скласти опорний конспект.

Фондова лекція
Фізіологія – це наука, яка вивчає життєві функції організму, різні його органи та системи, взаємодію організму.
Фізіологія харчування – розділ фізіології, який вивчає хімічні перетворення харчових речовин на енергію, структурні елементи тіла, визначає потреби організму в харчових речовинах.
            Ці знання необхідні працівникам сфери масового харчування, оскільки засвоєння людиною їжі пов’язане з якістю її приготування.
            Найбільш інтенсивно фізіологія харчування почала розвиватися в ХІХ ст., коли з’явилися роботи І. М. Сєченова і І. П. Павлова, котрі працювали над проблемами життєдіяльності організму. Роботи цих вчених стали основною для розробки принципів раціонального харчування, вивчення взаємозалежності організму в навколишньому середовищі, створення нових методик, які допомагають пізнавати закони травлення.
Головним завданням фізіології харчування є:
- дотримування фізіологічних норм харчування (потреба організму в харчових речовинах)
- пропаганда принципів раціонального харчування (режим харчування)
- виконання вимог до раціону харчування по калорійності (енергетична рівновага).
Від знань цієї науки залежить правильний розвиток людського організму, його здоров’я і життя.
